Dzienniczek migreny – jak go prowadzić?

Podstawowym problemem z migreną jest fakt, że medycyna nie odkryła jeszcze ani bezpośredniego powodu jej powstania ani samego mechanizmu działania. Jedyne co udało się zidentyfikować to biochemiczne procesy bezpośrednio powodujące ból. Można je hamować i blokować za pomocą niespecyficznych leków (oddziałujących na cały organizm a nie tylko na niepożądany proces) ale jest to działanie tylko doraźne i niemożliwe ze względu na efekty uboczne do stosowania w dłuższej perspektywie czasowej.

Wśród powodów migren wymienia się najczęściej zmiany genetyczne i uwarunkowania środowiskowe. W szczególności bardzo wielu pacjentów zwraca uwagę na czynniki, po kontakcie z którymi następuje atak migreny. Lekarze nie są przekonani o związku elementów otoczenia z powstawaniem migren lecz jest to na ten moment jeden z najpoważniejszych tropów. Stąd też pomysł prowadzenia przez pacjentów dziennika napadów migrenowych.

Dziennik napadów migrenowych ma za zadanie śledzić aktywność pacjenta i notować bodźce, na które został wystawiony. Umieszcza się w nim także informacje o sile i czasie trwania migren. Przy dłuższym okresie obserwacji w wielu przypadkach udaje się notować korelacje zachodzące pomiędzy występowaniem bólów głowy a konkretnymi działaniami czy stanami pacjenta i jego otoczenia. Szczególną uwagę zwraca się na elementy, które zostawały prędzej rozpoznawane jako związane z migreną. Można notować jednak praktycznie wszystko inne pamiętając tylko by wskaźniki podstawowe pozostawały dobrze czytelne.

Wśród najważniejszych rzeczy, które powinny znajdować się w dzienniku są:

  • Informacja o wysiłku fizycznym;
  • Czas snu w danym dniu;
  • Jadłospis, fakt wystąpienia większego głodu lub pragnienia;
  • Stres, zdenerwowanie;
  • Pogoda ze szczególnym uwzględnieniem ciśnienia atmosferycznego;
  • Czas trwania dolegliwości;
  • Rodzaj odczuwanego bólu;
  • Inne niepokojące elementy.

Analizując uzyskane w ten sposób informacje można często zauważyć związki między występowaniem ataków a notowanymi elementami. Problem polega na tym, że są one bardzo różne w zależności od pacjenta. Mało prawdopodobne z punktu widzenia naukowego jest żeby u jednej grupy osób migrenę powodował wzrost a u drugiej spadek ciśnienia atmosferycznego. Niemniej ze względu na brak rozpoznania przyczyn choroby nie można niczego wykluczyć.

Wykorzystaj 102 skuteczne sposoby na ból głowy i zapomnij o tym, czym jest migrena!

Wyobraź sobie, że mógłbyś uniknąć cierpienia a ból głowy nie sprawiałby Ci już więcej żadnego kłopotu? Jak się domyślasz, nie ma żadnego cudownego leku, czy panaceum, dzięki któremu migrena przestanie Cię dręczyć.

Istnieją jednak sprawdzone i proste sposoby, dzięki którym możesz zdecydowanie sobie pomóc i ograniczyć ból głowy jaki powoduje m.in. migrena. Co najważniejsze - są to 100% naturalne metody, często tak proste, że nawet nie uświadamiasz sobie, że to może naprawdę działać.

Kliknij tutaj, i zobacz w jaki sposób wyleczyć migrenę i bóle głowy!

1 odpowiedź dla “Dzienniczek migreny – jak go prowadzić?”

  1. Stosowal ktos z was ten dzienniczek? W sensie czy rzeczywiscie udalo sie jakies prawidlowosci zaobserwowac? Bo mi sie wydaje, ze u mnie to totalna loteria z migrenami jest. No i tez ciezko mi sie zmobilizowac do prowadzenia notatek. No chyba, ze rzeczywiscie jest sens w tym?

Dodaj swój komentarz

  • Najnowasze komentarze czytelników